Клисурският манастир е разположен край река Врещица, под връх Тодорини кукли в северното подножие на планина Козница от Западна Стара планина. Намира се на 4 км Бързия (до 1950г. с. Клисура), на около 9 км от Берковица, на 28 км. от гр. Враца и на 54 км от София. Клисурският манастир е основан през 1240г., като тогава е носил името Врещецки. През 15в. манастира е разрушен от турците и за дълго остава необитаем. През 1742г. е възстановен с дарения от клисурци, но 40г. по-късно отново е разрушен. Въпреки това манастира за пореден път възкръсва благодарение на монасите и местните родолюбци.
Годината 1862 е трагична в историята на Клисурския манастир. Тогава по време на празника на светите братя Кирил и Методий, манастира е нападнат от башибозука на берковскя паша Юсуф бей и плячкосан. Избити са над 120 души, а самият манастир е сринат.
В близък до сегашния си възрожденски стил Клисурският манастир е възобновен през 1869г. от ктитор архимандрит Антим Дамянов, а през 1891г. църквата "Св. св. Кирил и Методи" е официално осветена от Видинския митрополит. В днешно време Клисурския манастир е действащ и включва две църкви, жилищни и стопански сгради и собствена ферма. Главната църква "Св.св. Кирил и Методий" представлява, трикорабна, триапсидна, кръстокуполна сграда с един купол върху осемстенен барабан. Тя е с открит притвор, от двете страни на който са разположени високи камбанарии. Иконостасът е дело на майстор Стойчо Фандъков, а иконите са рисувани от Никола Образописов и датират от 18-19в. През 1937г. църквата е изографисана от известните български живописци Господин Желязков и проф. Георги Богданов.
Преди няколко години в Клисурския манастир е построен нов, значително по-малък храм "Св. Никола".
В Клисурския манастир се съхраняват много реликви /стари икони, книги, утвар и др./ от които най-ценни са мощите на светци.
През 2000г. в аязмото на Клисурския манастир е открита т.нар. "жива вода", която идва от връх Тодорини кукли. Водата е изворна, с ниско съдържание на минерали и се смята за лековита.
От месец май 2007 година в Клисурския манастир са се заселили и 6 монахини, българки от Вардарска Македония. Всяка година ръководството на манастира организира съвместно с православни организации лагери за деца от цялата страна.
Обителта има статут на манастирско селище