До Араповския манастир се стига лесно от Асеновград, като се поеме по пътя за гр. Първомай, където има означена отбивка вдясно за обителта. Араповският манастир е основан в средата на 19в. в близост до древно аязмо. Строителството на манастирския комплекс започва през 1856г., като за целта са поканени родопски майстори от с. Югово, начело със Стоян Узунов (Гудевски). През 1859г. в манастира са основани шампарница и новобългарско училище с около стотина ученици. Манастирът е бил арена на борба с гръцките фанариоти, а игумена Гервасий Левкийски основава тук и таен комитет. През 1868г. в манастира е открито и училище за свещеници.
По време на Априлското въстание в Араповския манастир е пребивавала майката на Иван Вазов със своите деца. През руско-турската освободителна война (1877 – 1878г.), обителта е опожарена от отстъпващите турски войски, но впоследствие наново възстановена. Араповският манастир е постоянно действащ. Главната църква "Св.Неделя" е изградена през 1859г. и представлява трикорабна, триконхална сграда с купол и притвор. Олтарният иконостас в храма и четирите малки иконостаси при колоните са творение на майстора Стоян Узунов. Стенописите в църквата са от 1864г. и са дело на зографите Георги Данчов и Алексий Атанасов. Освен традиционните евангелски сюжети, тук намираме сцени с житията на патрона на манастира Св. Неделя, на родоначалника на монашеството Св. Йоан Кръстител и на особено почитаната в този район Св. Парскева. Представени са още сцени от живота на българския светец Иван Рилски и на славянските просветители Кирил и Методий. Силно земетресение през 1928г. повредило църквата и стенописите, които са възстановени по- късно. През 1930г. Николай Евров възстановява купола на църквата.
Извън манастирския комплекс, недалеч от северната порта се намира аязмото. Около него през 1870г. е построен параклис, който също е изографисан от Георги Данчов. Най-оригиналната постройка в Араповския манастир е кулата-крепост, която е издигната по инициатива на Ангел войвода – един от най-известните хайдути от този край. Кулата е правоъгълна и е използвана за наблюдателница и жилищна постройка. Първите два етажа са каменни с тесни прозорчета, приспособени за бойници. Третият етаж представлява жилищната част с дървено-паянтова конструкция и силно издадени еркери. Тук има 4 стаи, които се отдават под наем на посетители на манастира.
Манастирските сгради в Араповския манастир са били построени в два етапа. Първоначално към 1856 - 1859г. бил издигнат един П-образен в план корпус, обграждащ църквата от изток, запад и север. Днес от него е оцеляла само западната двуетажна страна с монашески килии. По-късно в югозападния ъгъл на двора било пристроено второ Р-образно крило със самостоятелен вход. служещо за гостоприемница. То е било възстановено през 1935г., след сериозни повреди от земетресението от 1928г. Няколко други допълнителни пристроявания и надстройки са превърнали двете крила в живописно раздвижен ансамбъл.